Jak przygotować się do wesela?

Przygotowania, wesele.

Przygotowania do wesela to bardzo nerwowy okres, polegający na dopinaniu terminów i sprawdzaniu, czy wszystkie zaplanowane atrakcje są dopilnowane. Jest to szczególnie trudny czas dla Państwa Młodych, ponieważ wszystko jest na ich głowie i niektóre ważne rzeczy mogą umknąć. Dlatego warto na miesiąc przed terminem sporządzić szczegółową listę i odhaczać sprawdzone i załatwione punkty.

1. Lokal i catering

Teoretycznie wszystko jest załatwione dużo wcześniej, ale dla świętego spokoju dobrze jest sprawdzić i upewnić się, czy nie pojawiały się jakieś dodatkowe trudności.

2. Potwierdzenie przybycia

Gości są zawsze proszeni o potwierdzenie przybycia. Jest to bardzo ważne, ze względu na konieczność rezerwacji posiłków, miejsc w hotelu. Dlatego należy dokładnie sprawdzić liczbę gości, kontrolując na bieżąco spływające informacje, aby ustalić żelazną listę.

3. Potwierdzenie noclegów

Liczba noclegów musi być ustalona dużo wcześniej, ze względu na konieczność rezerwacji. Dlatego goście są zawsze proszeni o wcześniejszą informację. Trzeba uwzględnić rozłożenie gości w pokojach i ustalenie końcowej liczby uczestników.

4. Transport na miejsce wesela

Należy również pamiętać o uwzględnieniu transportu na miejsce wesela. Przy większej imprezie może być potrzebny większy autobus, dlatego mając informację o gościach, można łatwo ustalić i zarezerwować najkorzystniejsza formę transportu.

5. Rozmieszczenie gości w sali weselnej

Rozmieszczenie gości w sali weselnej jest nierozerwalnie związane z ustaleniem, jak będą ustawione stoły. W zależności od konfiguracji, konieczne będzie właściwe zaplanowanie oparte na kryteriach rodzinnych lub wiekowych

6. Winietki i tape plan

Tape plan na wejściu ułatwia znalezienie właściwego miejsca przez gości, dlatego niezbędna jest wiedza o potwierdzeniu przybycia. Natomiast winietki ustawione są obok lub na talerzach, dlatego warto wiedzieć kto koło kogo może siedzieć, żeby nie popełnić faux pas. Warto mieć w zapasie kilka awaryjnych, gdyby przypadkiem doszło do niezapowiedzianych zmian.

7. Podarki dla rodziców i gości

Warto dużo wcześniej przejrzeć listy podarunkowe dla rodziców, ponieważ dobrze jest poświęcić im więcej energii i czasu. Prezenty dla gości to zazwyczaj drobne upominki w formie ciasta lub innych słodyczy.

8. Prezenty dla świadków, druhen i drużbów

Jest to zupełnie nowy zwyczaj, ale bardzo miły, dlatego prezenty dla świadków, druhen i drużbów są zazwyczaj drobnymi podarkami przypominającymi o nowożeńcach. Mogą to być kubki, koszulki lub innymi drobnymi gadżetami.

9. Dodatkowe usługi w kościele

Decydując się na ślub kościelny warto pomyśleć o odpowiedniej oprawie muzyczne podczas mszy. Dobrze jest skorzystać z usług osoby lub osób zaznajomionych z zasadami panującymi w świątyni. Można również poprosić znajomego księdza o wygłoszenia kazania. Możliwości jest wiele, ale należy je uzgodnić z osobami decyzyjnymi w parafii.

10. Degustacja posiłków i tortu weselnego

Przed weselem należy umówić się restauracji na degustację przynajmniej części potraw weselnych oraz tortu, który wystąpi w roli głównej. Jest właściwy moment, żeby zgłosić swoje sugestie, co do posiłków i poprosić o zmianę.

11. Co zrobić z jedzeniem po weselu?

Lokal organizujący część żywieniową zazwyczaj oddaje niezjedzone potrawy organizatorom wesela, żeby jedzenie się nie zmarnowało. Można poprosić o popakowanie w odpowiednie pojemniki. Istnieje wtedy możliwość przekazania posiłków rodzinie lub oddanie do najbliższej stołówki dla osób potrzebujących.

Państwo Młodzi i ich niezbędne przygotowania do wesela.

1. Suknia dla Pani Młodej, garnitur dla Pana Młodego

Wbrew pozorom o sukni i garniturze zazwyczaj się bardzo dobrze pamięta, ale przyszli małżonkowie zapominają o szczegółach. Ważna jest odpowiednio dobrana bielizna, żeby później nie uwierała lub nie spadała. W przypadku kobiety niezwykle ważne są środki higieniczne, ze względu na ewentualność miesiączkowania. Trzeba również wziąć pod uwagę różne warunki pogodowe, dlatego należy mieć przygotowany szal, bolerko czy nawet ciepłą narzutkę.

Buty to niezwykle ważny element stroju. Trzeba pamiętać, że zarówno garnitur, jak i suknię ślubną przymierza się w butach, w których ma się wystąpić. Na weselu warto mieć buty na zmianę tak pani, jak i pan, ponieważ jest to okres szalonej zabawy i wypadałoby nie narzekać na odciski.

2. Przymiarka strojów

Przymiarka strojów ślubnych powinna mieć miejsce na krótko przed weselem, żeby się nie okazało, że coś wyje, bo się zwiększył obwód w pasie. Jest to również dobry moment na dobranie ewentualnych dodatków.

3. Fryzura i makijaż

Kobiety przed ślubem wykonują próbne fryzury, aby upewnić się, w której najlepiej wyglądają, dlatego najlepszym momentem jest miesiąc przed. Makijaż również należy wykonać próbnie, żeby przyszła Panna Młoda zaakceptowała najlepszy i upewniła się, że dana kosmetyczka potrafi wykonać trwały make up. Po ustaleniu najlepszej wersji dobrze jest od razu zarezerwować najlepszy termin.

4. Wieczór panieński i kawalerski

Na tydzień przed weselem najczęściej organizowane są wieczory panieńskie i kawalerskie. Warto jest wybrać dla siebie ciekawą opcję, która nie tylko ogranicza się do picia alkoholu w nadmiernych ilościach.

5. Fotograf i kamerzysta

Dobrego fotografa lub kamerzystę należ zarezerwować na długo przed weselem. Później tylko trzeba się upewnić czy pamiętają terminie.

6. Zespół, dj-ej

Ustalenie playlisty dla muzyków i upewnienie się, że mogą dotrzymać umowy.

7. Scenariusz na dzień ślubu

Wypunktowana lista, co po sobie następuje i o czym trzeba pamiętać.

Wesołej zabawy!