Zdjęcia ślubne w kościele?
Jak fotografować w kościele?
Zdjęcia z ceremonii ślubnej, chrzcin czy komunii to wyjątkowa pamiątka na długie lata. Przed podjęciem decyzji o zaplanowanej uroczystości warto podejść do całego przedsięwzięcia bardzo profesjonalnie. Przede wszystkim potrzebna jest zgoda zarządcy kościoła na wykonywanie zdjęć podczas mszy. Następnie dobrze jest ustalić miejsca, w jakich może poruszać się fotograf, aby jednocześnie nie rozpraszać księdza i znaleźć najlepsze kadry. W żadnym wypadku nie należy decydować o miejscu, w którym znajdują się Państwo Młodzi albo celebrant. Fotograf musi być wszędzie, wydobyć najbardziej emocjonujące chwile, a jednocześnie poruszać się jak cień i być niewidzialnym. Nie trzeba chyba przypominać, że podczas pracy przy ważnych uroczystościach wskazany jest odpowiedni do sytuacji ubiór, świadczący o szczególnym traktowaniu ceremonii.
Każda z uroczystości w kościele wiąże się z innymi zadaniami dla osoby wykonującej zdjęcia. Śluby są uroczystością dwójki ludzi i to oni są w tym momencie najważniejsi. Goście są w mniejszym stopniu istotni podczas mszy. Na chrzcinach nacisk kładziony jest na dziecko, rodziców i osoby towarzyszące. Są to zazwyczaj uroczystości kameralne, dlatego liczba gości do umieszczenia na fotografiach jest niewielka. Natomiast komunie to duże wyzwanie dla fotografa, który musi zawrzeć na zdjęciach pojedyncze obrazy dzieci, jak i sceny grupowe.
Podczas każdej mszy fotograf powinien pamiętać, że znajduje się w kościele i podlega regułom ceremonii. W związku z tym powinien zachowywać się godnie i przestrzegać protokołu związanego z uroczystością. Coraz częściej zleceniodawcy oczekują oprawy fotograficznej w stylu reporterskim, dlatego miejsce fotografa jest na uboczu, gdzie wykonuje specjalne zdjęcia z uchwyconych momentów.
Przed rozpoczęciem ceremonii warto wykonać kilka zdjęć próbnych z różną przesłoną, aby wybrać najlepsze parametry dla danego miejsca. Należy pamiętać, że nie wszystkie pomieszczenia oferują jednakową ekspozycję świetlną i są zacienione i bardzo jasne miejsca, dlatego doświadczony fotograf jest przygotowany na każdą ewentualność. Osoba wykonująca zdjęcia powinna być szczególnie wyczulona na emocjonujące chwile podczas mszy. Wychwycenie elementu wzruszenia Państwa Młodych, ich rodziców lub innych członków rodziny, czy niespokojnego zachowania dziecka podczas chrztu dodaje zdjęciom specjalnego klimatu i podnosi ich wartość w ocenie zleceniodawców.
W zależności od obiektu sakralnego warto wpleść w reportaż z uroczystości najciekawsze elementy architektoniczne czy wyposażenia kościoła. Jeżeli jest to kościół o dużej wartości zabytkowej, to szczególnie wskazane jest wykorzystanie obiektu, jako uczestnika ceremonii. Tło w postaci elementów liturgicznych dodaje zdjęciom powagi i jest ważną częścią składową reportażu z uroczystości.
Zdjęcia w kościele wymagają jasnego obiektywu, najlepszym rozwiązaniem jest f/1.4-f2.8. Są to najwłaściwsze produkty, przeznaczone do miejsc o małej ilości światła. Wymagają jednak specjalistycznej wiedzy i dużych umiejętności w posługiwaniu się nimi podczas wykonywania zdjęć. Tego typu sprzęt umożliwia pracę bez użycia lampy błyskowej, która jest dość uciążliwym rozwiązaniem. W niektórych obiektach sakralnych są pewne utrudnienia w związku z wykorzystaniem lamp błyskowych ze względu na wartościowe wyposażenia. Kolejnym przeciwwskazaniem jest rozproszenie uwagi zarówno księdza, jak i uczestników mszy.
Należy również pamiętać, że niektóre ujęcia wymagają obiektywu szerokokątnego, aby uchwycić dość istotne elementy uroczystości lub dekoracji kościoła. Czasami warto przed rozpoczęciem mszy, wykonać zdjęcia wnętrza, biorąc pod uwagę części składowe ołtarza czy naw bocznych. Obiektyw szerokokątny doskonale sprawdza się również podczas przejścia Panny Młodej do ołtarza oraz podczas opuszczania przez Państwa Młodych kościoła. Wtedy można uchwycić elementy architektury, gości i najważniejsze osoby na uroczystości.
Musimy pamiętać, że fotograf jest od tego, żeby udokumentować całą ceremonię, jednocześnie wybierając najważniejsze momenty i takie, które wprowadzają dodatkowe emocje. Dużym utrudnieniem jest równie spora rzesza gości, każdy ze swoim aparatem lub smartfonem. Jest to zmora dla fotografa, ponieważ rozmywa się szczególny charakter uroczystości, dlatego czasami warto poprosić księdza o stosowną informację przed uroczystością. Zaspokojenie potrzeb związanych z uwiecznieniem ceremonii nie powinno utrudniać w zrealizowaniu najważniejszego celu, jakim jest ślub, chrzciny czy komunia. Pamiętajmy o tych niezwykle ważnych aspektach.